Jou 30
Suomi vs. Latvia ottelukooste
icon1 AaaPee | icon2 Videot | icon4 12 30th, 2009| icon3Kommentit poissa käytöstä

Ottelukooste ottelusta!

Lue tästä koko artikkeli »

Jou 24
Hyvää joulua
icon1 Akku E.T. | icon2 Uutiset | icon4 12 24th, 2009| icon3Kommentit poissa käytöstä

Mustat Kissat toivottavat tukijoukoilleen oikein hyvää ja iloista joulua sekä menestyksekästä vuotta 2010!

Jou 20
Jumbofinaalista tärkeä voitto
icon1 Akku E.T. | icon2 Otteluennakot | icon4 12 20th, 2009| icon3Kommentit poissa käytöstä

FC Seinäjoki matkusti lauantai-illan ratoksi Jyväskylään pelailemaan. Skädämin temminaattorit antoivat hyvän vastuksen, mutta paikan päällä selvisi miksi Skädäm on sarjassa viimeisenä. Kotijoukkueen puolustuspeli oli melko hajanaista ja joukkue joutui rikkomaan paljon. Hyökkäyspeli sen sijaan oli Skädämin vahvempi osa-alue ja joukkueessa oli hyviä yksilöitä. Yhtenäinen koko joukkueen organisoitu puolustuspeli sen sijaan puuttui. Mutta eipä ollut Mustien Kissojenkaan puolustuspeli mitenkään erityisen hyvää. Joukkue päästää edelleen paljon niinsanottuja helppoja maaleja.

Ottelu alkoi Skädämin painostuksella, kun Kissat pudotti linjan alas omalle puoliskolleen. Skädäm käytti ovelasti maalivahtia mukana hyökkäyksissä ja sai pallon ylivoimalla pyörimään. Skädäm siirtyikin 2-0 johtoon ennen kuin Kissat muutti taktiikkaa ja alkoi karvaamaan ylempää. Taktiikka puri ja kakkosjoukkueesta nostettu Ramelo Loddin toi Kissat kahdella tahtomaalillaan tasohin. Paikkoja lisämaalien tekoon oli kaksi 10 metrin rankkaria, mutta niistä ei saatu sisään. Tauolle mentiin 2-2 tasatilanteessa.

Muistaakseni Skädäm teki toisen puoliajan alussa 3-2 johtomaalin, jonka jälkeen Kissat tuli tasoihin upealla ylivoimahyökkäyksellä Pasi Hunnakon viimeistellessä. Seuraavaksi oli Kissojen vuoro siirtyä johtoon, kun Timo “Fasaani” Rauhala kaadettiin ja Marko Huttu iski pilkun sisään. 4-3 johtomaalin jälkeen Kissat sai voiton avaimet tassuihin, kun Skädämin pelaaja ulosajettiin kahdella keltaisella kortilla. Kahden minuutin ylivoima ei tuottanut tulosta. Sen sijaan Skädäm iski ylivoiman jälkeen kaksi maalia ja johti ottelua 5-4. Tämän jälkee Skädämille tarjottiin voittoa, kun Kissojen kuumakalle Jussi “Hullu” Kankaanpää hölmöili itselleen toisen keltaisen kortin. Myöskään Skädäm ei saanut ylivoimaa hyödynnettyä. Ylivoimatilanteen jälkeen Petri Huttu hyppäsi toista kertaa kentälle tällä kaudella. Minuutti siinä meni ennen kuin Teukka iski ottelun tasoihin.

Ottelun voittomaalin teki Marko “Teinitähti” Huttu kymmenen metrin rankkarista ja loppunumerot sinetöi tyhjään maaliin upealla loopilla Miika Korpela. Ottelun parhaana palkittiin Marko Huttu. Huttua säesti hienosti Ramelo Loddin, joka vei kotiinsa yhden veikkauspörssipisteen ja kaksi pistettä jaettiin jollekin Skädämin janarille. Voitto nosti Kissat seitsemään pisteeseen ja taistelu sarjapaikasta jatkuu. Nyt Kissat siirtyvät joulutauon viettoon ja palaavat tositoimiin 3.1.2010 Tampereella. Seuraavan kerran Kissat hiippailee kotiareenalla sunnuntaina 1.1.2010.

 

Jou 13
Viikonlopun saldona tappio ja tasapeli
icon1 Akku E.T. | icon2 Otteluraportit | icon4 12 13th, 2009| icon3Kommentit poissa käytöstä

Lauantaina oteltiin LA-VEa vastaan Seinäjoella. Tuloksena oli tappio lukemin 5-2. Kissojen maalintekijöinä kunnostautuivat Ville Pajula  ja Jussi Kankaanpää. Ottelu oli Kissoilta aika surkea esitys ja LA-VEn tiivis puolustuspeli piti maalipaikat vähäisinä. LA-VElle siis ansaittu voitto.

Sunnuntaina matkattiin Vaasaan pelaamaan Hullupullo Teamia vastaan. Puoliajalla Kissat olivat tappiolla 2-0 ja 30 minuutin pelin jälkeen 7-1. Niin vain kuitenkin Kissa-henkeä löytyi sen verran, että nousu tasapeliin 8-8 tapahtui. Lopussa vielä molemmilla joukkueilla oli paikat 9-8 voittomaaliin, mutta vaasalaisten maalivahti torjui Henri Salon laukauksen ja vaasalaiset sutivat oman paikkansa maalin ohi. Kissojen ryhtiliikkeen kapellimestarina toimi Ville Kukkanen tehden neljä maalia ja syöttäen kaksi. Timo Rauhala iski kolme maalia ja Miika Korpela yhden. Syöttöpisteitä sateli vähän joka jätkälle.

Jou 10
Ennakko: Kissat-LA-VE
icon1 Akku E.T. | icon2 Otteluennakot | icon4 12 10th, 2009| icon3Kommentit poissa käytöstä

Lauantaina klo 18 jatkuu Kissojen ohdakkeinen taival futsalkentillä. Toiveita paremmasta toi upea vierasvoitto KemPaa vastaan parisen viikkoa sitten. Kotipeleistä pistesaldo on edelleen nollilla, mutta voiton hetki lähestyy päivä päivältä. Onko se päivä lauantai? Toivottavasti. Keskiviikon treeneissä meno näytti ainakin vielä hyvältä.

« Edelliset kirjoitukset